Kritiky / komentáře / tisk

Napoli, Teatro San Carlo – Katia Kabanova

17. 12. 2018 | Paola De Simone

Zcela bezchybná, a to jak herecky, tak i pěvecky, Pavla Vykopalová, se sopránem o značné síle a vokální všestrannosti, vytvořila Káťu s pozoruhodnou dramatičností, přecházejíc obtížnými přechody od ponížené manželky a snachy až po osamocenou ženu, od sladké milenky až po nevěrnou vizionářku, která ví, že pro ni není jiné cesty. Především je nádherná ve svých monolozích.

Více na https://www.connessiallopera.it/recensioni/2018/napoli-teatro-san-carlo-katia-kabanova

Káťa Kabanova takes flight in Naples

17. 12. 2018 | Lorenzo Fiorito

Pěvecké obsazení bylo vynikající. V titulní roli, česká sopranistka Pavla Vykopalova byla naprosto uvolněná, opravdu vynikající, vyjadřující střídavě roztouženost a vášeň vystřídanou depresí a utrpením. Zpívala nádherně po celé představení, její vystupování na jevišti víc a víc rostlo jak se celý příběh odvíjel. Byla schopná vyjádřit dětinskou stránku Kátiny postavy a stejně i tak zostuzenou ženu, která se rozhoduje ukončit svůj život. Její hlas byl ocelově nezlomný v recitativech, tak jak je v české prozodii žádáno a i zcela podle Janáčkových záměrů. To vše se rozvinulo i v jejím jasném a krásném zabarvení hlasu v lyrických pasážích (i když v tomto příběhu vzácných).

Více na https://bachtrack.com/review-janacek-kata-kabanova-san-carlo-naples-decker-valcuha-vykopalova-december-2018

Erotické dusno čili brněnská operní novinka Così fan tutte

19. 05. 2018 | Lukáš Pavlica

Co si naopak zaslouží velkou pochvalu je pěvecká syntéza všech hlasů a obzvláště pak právě Václavy Krejčí Houslové a Pavly Vykopalové. Přestože obě zpěvačky užívají poměrně výrazné zdobení tónu a nešetří ani vibratem, jejich projev byl v takové shodě, že připomínaly jedno tělo a jednu duši. Vykopalová však oslnila i svým absolutním sledováním významu textu a skutečně precizním herectvím.

Více na http://www.mestohudby.cz/publicistika/kritika/eroticke-dusno-cili-brnenska-operni-novinka-cosi-fan-tutte

Fantastický Faust! Heřman připravil grand opéru pro 21. století

18. 12. 2017 | Jakub Kožíšek

Gounod větší důraz položil na Markétu, která je ve skutečnosti hlavní postavou, o její duši se totiž v této inscenaci hraje. Nádherně ji ztvárnila Pavla Vykopalová. Nejenže sopranistka posluchače uspokojí pohyblivým, obratným a zároveň silným a znějícím hlasem, ale dokáže jej správně využít jak v lyrickém, tak dramatickém výrazu. Už v třetím dějství jí skvěle vyšel kontrast mezi písní o králi z Thule a árií o špercích, a když se po všech peripetiích na konci opery ve vzpomínkách vrací k prvnímu setkání s Faustem a přepíná zpět na „zamilovaný modus“, člověka mrazí. Ani po náročných partech a desítkách minut těžkého zpěvu jí hlas neztěžkl a zůstal skoro stejně průzračný, jako na začátku představení.

Více na https://ct24.ceskatelevize.cz/kultura/2336314-recenze-fantasticky-faust-herman-pripravil-grand-operu-pro-21-stoleti

Pavla Vykopalová. Na tenisovém kurtu stejně jako na jevišti.

08. 06. 2017 | Telefonotéka, Český rozhlas Vltava

Nositelka ceny Thálie 2016 za titulní roli Káti Kabanové v Carsenově inscenaci slavné Janáčkovy opery na scéně Národního divadla v Brně, sopranistka Pavla Vykopalová hovořila o svých nejsložitějších uměleckých úkolech.

Více na https://vltava.rozhlas.cz/pavla-vykopalova-na-tenisovem-kurtu-stejne-jako-na-jevisti-5802133

Bravo Figaro! Adam Plachetka se s ním v Praze loučil, častěji chce teď zpívat Hraběte

30. 05. 2017 | Dominik Sirný

K nejlepším pěveckým výkonům nepochybně patřila Hraběnka v podání sopranistky Pavly Vykopalové. Ve všech svých áriích předvedla technicky perfektně vystavěný hlas.

Více na https://operaplus.cz/bravo-figaro-adam-plachetka-se-s-nim-v-praze-loucil-casteji-chce-ted-zpivat-hrabete

Divadelní noviny, ročník 26. Rozhovor s Pavlou Vykopalovou.

16. 05. 2017 | Radmila Hrdinová

Její pěvecké umění je nesporné. Nejenže díky své velké muzikalitě dovede přirozeně a splavně pointovat fráze, konečně je tu sopranistka, která zpívá krásnou, čistou, přirozenou češtinou. (Ondřej Havelka)

Více na https://www.divadelni-noviny.cz/pavla-vykopalova-na-kurtu-i-na-jevisti-jit-do-plnejch

Ke stažení

Divadelní noviny (409 kB)

Mezi pobřežími plují naše něžná slova…

17. 04. 2017 | Robert Ferrer

V roli hraběnky z Tripolisu, neboli Clémence, zazněl na premiéře brilantní hlas Pavly Vykopalové. V Česku jsme zvyklí vídat ji v rolích Mařenky, Jenůfy nebo Káti Kabanové a také v hlavních sopránových partech řady českých i světových oratorií a kantát, ale málokdy se věnuje současné hudbě. V Lásce na dálku se však projevila jako velmi verzatilní sopranistka, schopná výborně interpretovat různé hudební styly.

Více na https://www.divadelni-noviny.cz/narodni-divadlo-brno-laska-na-dalku-recenze

Láskou na dálku dosáhlo Národní divadlo ke světové klasice

25. 03. 2017 | Petr Veber

Pavla Vykopalová byla při premiéře uvěřitelná - zoufalá i důstojná. Její zprvu jemnější part stoupá nakonec dramaticky v odvážných melodických křivkách ke vznešenému patosu.

Více na http://www.mestohudby.cz/publicistika/kritika/laskou-na-dalku-dosahlo-narodni-divadlo-ke-svetove-klasice

Sešli se. Láska na dálku v Brně

25. 03. 2017 | Olga Janáčková

A konečně Clémence Pavly Vykopalové, již považuji za její nejlepší dosavadní roli. Zvládnutí tohoto mimořádně obtížného partu po stránce pěvecké i herecké je její životní šancí.

Více na http://operaplus.cz/sesli-se-laska-dalku-brne

Classical CDs Weekly: Kabeláč, Ligeti, Shostakovich

28. 01. 2017 | Graham Rickson

Fascinující je, jak ohromující je originalita této hudby, a to dvojnásob, když si uvědomíme, že Kabeláč měl jen malý nebo vůbec žádný přístup k vývoji v západní Evropě. Zvláště nevšední je Symfonie č. 5 z roku 1960, napsaná pro soprán beze slov a velký orchestr. V tomto provedení se v sólové roli představila skvělá Pavla Vykopalová, jejíž divočejší výstupy předjímají pasáže Brittenova Válečného rekviem.

Více na http://www.theartsdesk.com/classical-music/classical-cds-weekly-kabel%C3%A1%C4%8D-ligeti-shostakovich

Role typu Tosky teď nejsou mým šálkem čaje. Ptali jste se Pavly Vykopalové

12. 01. 2017 | Redakce OperaPlus.cz

Sólistka Janáčkovy opery Národního divadla v Brně odpovídá na otázky čtenářů Opery Plus.

Více na https://operaplus.cz/role-typu-tosky-ted-nejsou-mym-salkem-caje-ptali-se-pavly-vykopalove

Zahájení sezóny vévodí brněnská Káťa Kabanová.

12. 10. 2016 | Helena Havlíková

Vykopalové se podařilo přesvědčit o pojetí Káti, která je tvrdší, dramatičtější, rozhodnější ve svém úsilí vymanit se z řádu světa, do kterého se dostala a který svým chováním spoluvytváří a překračuje.

Více na http://www.lidovky.cz/zahajeni-sezony-vevodi-brnenska-kata-kabanova-operni-panorama-heleny-havlikove-g08-/kultura.aspx?c=A161012_113102_ln_kultura_hep

Inscenace Káti Kabanové: památný začátek festivalu Janáček Brno 2016

09. 10. 2016 | Jan Špaček

Celý večer byl vlastně přehlídkou věcí střídavě skvělých, vydařených a parádních. Přesto považuji dva momenty za úplně nejdůležitější. Jedním z nich je nedostižný výkon Pavly Vykopalové v titulní roli.

Více na http://www.mestohudby.cz/publicistika/kritika/inscenace-kati-kabanove-pamatny-zacatek-festivalu-janacek-brno-2016

Festival Janáček Brno: Očakávania utopené vo vode

08. 10. 2016 | Vladimíra Kmečová

Pavla Vykopalová sa s postavou Káti nestretá prvýkrát. Tvorí ju ako osobnosť, ktorá sa napĺňa v láske a v prírode, ale je ničená a zničená pokryteckou a spiatočníckou spoločnosťou, predstavovanou Kabanichou a Dikým. Pavla Vykopalová pridáva do svojej kreácie o trochu viac rebelky než krehkej lyrickej bytosti, v konečnom vyznení však jej postava vyznieva žensky a súcitne. Hlasovo je pre rolu výborne disponovaná, jej soprán je vo výškach znelý, vždy s jasne zreteľnou dikciou, dokonca aj v tak na zrozumiteľnosť textu chúlostivej scéne, ako je výstup s Varvarou. Popri Míle a Jenůfe je to Vykopalovej ďalšia výborná janáčkovská rola z radu tých, pre ktoré je hlasovo (v súčasnosti) stavaná.

Více na https://operaslovakia.sk/festival-janacek-brno-ocakavania-utopene-vo-vode

Carmen z Brna uzavřela sérii oper na letošní Litomyšli

03. 07. 2016 | Jiří Fuchs

Mezi osobnostmi daného večera patřila právě interpretace Micaëly Pavly Vykopalové k nejlepším výkonům. Pěvecky, představitelsky i výrazově. Bravo! Jen trochu nechápu, proč je třeba uvádět do aktuálního programu, že údajně zpívá, aby „umožnila“ představení za onemocnělou představitelku… Kouzlo nechtěného? Krásný výkon, jakých nebýváme častými svědky. Jen víc podobných „záskoků“…

Více na https://operaplus.cz/carmen-z-brna-uzavrela-serii-oper-na-letosni-smetanove-litomysli

Pavla Vykopalová, sopranistka

14. 04. 2016 | Telefonotéka, Český rozhlas Vltava

Repertoár sopranistky Pavly Vykopalové sahá od barokní k romantické opeře, zahrnuje oratorní, kantátovou i písňovou tvorbu napříč slohy až k hudbě 20. století.

Více na https://vltava.rozhlas.cz/pavla-vykopalova-sopranistka-5017842

Naivistická, dívčí a živá Hubička

06. 12. 2015 | Jan Špaček

Pavla Vykopalová (Vendulka) je v současnosti snad nejvěrohodnějším a pěvecky nejlépe disponovaným smetanovským milujícím děvčetem, vyhýbá se výrazným jevištním gestům a přichází s prostým, lyrickým a technicky vzorným přednesem.

Více na http://www.mestohudby.cz/publicistika/kritika/naivisticka-divci-a-ziva-hubicka

Operní pěvkyně Pavla Vykopalová

15. 10. 2014 | Telefonotéka, Český rozhlas Vltava

Hostem Telefonotéky byla operní pěvkyně Pavla Vykopalová.

Více na https://vltava.rozhlas.cz/operni-pevkyne-pavla-vykopalova-5016441

DORTMUND/ Konzerthaus: RUSALKA – konzertant

16. 05. 2014 | Sigi Brockmann

Už to, že jako jediná z postav má své jméno, svědčí o důležitosti titulní role a Pavla Vykopalová zazpívala Rusalku naprosto skvěle ve všech hlasových nuancích a aspektech. Brilantní legatové oblouky až k nejvyšším tónům zastínily orchestr bez ostrosti, její p-kultura byla vzorová. Dojem zanechal nejen hit opery, píseň o měsíčku z prvního dějství, ale snad ještě více její procítěná árie „Necitelná vodní moci“ na začátku třetího dějství, ve které běduje, že již nepatří ani mezi lidi, ani vodní bytosti.

Více na https://onlinemerker.com/dortmund-konzerthaus-rusalka-konzertant/

Modul: Články a kritiky