Kritiky / komentáře / tisk

Pavla Vykopalová. Na tenisovém kurtu stejně jako na jevišti.

08. 06. 2017 | Telefonotéka, Český rozhlas Vltava

Nositelka ceny Thálie 2016 za titulní roli Káti Kabanové v Carsenově inscenaci slavné Janáčkovy opery na scéně Národního divadla v Brně, sopranistka Pavla Vykopalová hovořila o svých nejsložitějších uměleckých úkolech.

Více na https://vltava.rozhlas.cz/pavla-vykopalova-na-tenisovem-kurtu-stejne-jako-na-jevisti-5802133

Bravo Figaro! Adam Plachetka se s ním v Praze loučil, častěji chce teď zpívat Hraběte

30. 05. 2017 | Dominik Sirný

K nejlepším pěveckým výkonům nepochybně patřila Hraběnka v podání sopranistky Pavly Vykopalové. Ve všech svých áriích předvedla technicky perfektně vystavěný hlas.

Více na https://operaplus.cz/bravo-figaro-adam-plachetka-se-s-nim-v-praze-loucil-casteji-chce-ted-zpivat-hrabete

Divadelní noviny, ročník 26. Rozhovor s Pavlou Vykopalovou.

16. 05. 2017 | Radmila Hrdinová

Její pěvecké umění je nesporné. Nejenže díky své velké muzikalitě dovede přirozeně a splavně pointovat fráze, konečně je tu sopranistka, která zpívá krásnou, čistou, přirozenou češtinou. (Ondřej Havelka)

Více na https://www.divadelni-noviny.cz/pavla-vykopalova-na-kurtu-i-na-jevisti-jit-do-plnejch

Ke stažení

Divadelní noviny (409 kB)

Mezi pobřežími plují naše něžná slova…

17. 04. 2017 | Robert Ferrer

V roli hraběnky z Tripolisu, neboli Clémence, zazněl na premiéře brilantní hlas Pavly Vykopalové. V Česku jsme zvyklí vídat ji v rolích Mařenky, Jenůfy nebo Káti Kabanové a také v hlavních sopránových partech řady českých i světových oratorií a kantát, ale málokdy se věnuje současné hudbě. V Lásce na dálku se však projevila jako velmi verzatilní sopranistka, schopná výborně interpretovat různé hudební styly.

Více na https://www.divadelni-noviny.cz/narodni-divadlo-brno-laska-na-dalku-recenze

Láskou na dálku dosáhlo Národní divadlo ke světové klasice

25. 03. 2017 | Petr Veber

Pavla Vykopalová byla při premiéře uvěřitelná - zoufalá i důstojná. Její zprvu jemnější part stoupá nakonec dramaticky v odvážných melodických křivkách ke vznešenému patosu.

Více na http://www.mestohudby.cz/publicistika/kritika/laskou-na-dalku-dosahlo-narodni-divadlo-ke-svetove-klasice

Sešli se. Láska na dálku v Brně

25. 03. 2017 | Olga Janáčková

A konečně Clémence Pavly Vykopalové, již považuji za její nejlepší dosavadní roli. Zvládnutí tohoto mimořádně obtížného partu po stránce pěvecké i herecké je její životní šancí.

Více na http://operaplus.cz/sesli-se-laska-dalku-brne

Classical CDs Weekly: Kabeláč, Ligeti, Shostakovich

28. 01. 2017 | Graham Rickson

Things become especially outré from 1960’s Symphony No. 5 onwards, written for wordless soprano and large orchestra. This performance has the wonderful Pavla Vykopalová in the solo role, her wilder outbursts anticipating passages in Britten’s War Requiem.

Více na http://www.theartsdesk.com/classical-music/classical-cds-weekly-kabel%C3%A1%C4%8D-ligeti-shostakovich

Role typu Tosky teď nejsou mým šálkem čaje. Ptali jste se Pavly Vykopalové

12. 01. 2017 | Redakce OperaPlus.cz

Sólistka Janáčkovy opery Národního divadla v Brně odpovídá na otázky čtenářů Opery Plus.

Více na https://operaplus.cz/role-typu-tosky-ted-nejsou-mym-salkem-caje-ptali-se-pavly-vykopalove

Zahájení sezóny vévodí brněnská Káťa Kabanová.

12. 10. 2016 | Helena Havlíková

Vykopalové se podařilo přesvědčit o pojetí Káti, která je tvrdší, dramatičtější, rozhodnější ve svém úsilí vymanit se z řádu světa, do kterého se dostala a který svým chováním spoluvytváří a překračuje.

Více na http://www.lidovky.cz/zahajeni-sezony-vevodi-brnenska-kata-kabanova-operni-panorama-heleny-havlikove-g08-/kultura.aspx?c=A161012_113102_ln_kultura_hep

Inscenace Káti Kabanové: památný začátek festivalu Janáček Brno 2016

09. 10. 2016 | Jan Špaček

Celý večer byl vlastně přehlídkou věcí střídavě skvělých, vydařených a parádních. Přesto považuji dva momenty za úplně nejdůležitější. Jedním z nich je nedostižný výkon Pavly Vykopalové v titulní roli.

Více na http://www.mestohudby.cz/publicistika/kritika/inscenace-kati-kabanove-pamatny-zacatek-festivalu-janacek-brno-2016

Carmen z Brna uzavřela sérii oper na letošní Litomyšli

03. 07. 2016 | Jiří Fuchs

Mezi osobnostmi daného večera patřila právě interpretace Micaëly Pavly Vykopalové k nejlepším výkonům. Pěvecky, představitelsky i výrazově. Bravo! Jen trochu nechápu, proč je třeba uvádět do aktuálního programu, že údajně zpívá, aby „umožnila“ představení za onemocnělou představitelku… Kouzlo nechtěného? Krásný výkon, jakých nebýváme častými svědky. Jen víc podobných „záskoků“…

Více na https://operaplus.cz/carmen-z-brna-uzavrela-serii-oper-na-letosni-smetanove-litomysli

Pavla Vykopalová, sopranistka

14. 04. 2016 | Telefonotéka, Český rozhlas Vltava

Repertoár sopranistky Pavly Vykopalové sahá od barokní k romantické opeře, zahrnuje oratorní, kantátovou i písňovou tvorbu napříč slohy až k hudbě 20. století.

Více na https://vltava.rozhlas.cz/pavla-vykopalova-sopranistka-5017842

Naivistická, dívčí a živá Hubička

06. 12. 2015 | Jan Špaček

Pavla Vykopalová (Vendulka) je v současnosti snad nejvěrohodnějším a pěvecky nejlépe disponovaným smetanovským milujícím děvčetem, vyhýbá se výrazným jevištním gestům a přichází s prostým, lyrickým a technicky vzorným přednesem.

Více na http://www.mestohudby.cz/publicistika/kritika/naivisticka-divci-a-ziva-hubicka

Operní pěvkyně Pavla Vykopalová

15. 10. 2014 | Telefonotéka, Český rozhlas Vltava

Hostem Telefonotéky byla operní pěvkyně Pavla Vykopalová.

Více na https://vltava.rozhlas.cz/operni-pevkyne-pavla-vykopalova-5016441

Antonín Dvořák běžel v Ostravě maraton

05. 05. 2014 | Vlastimil Cupák, Veronika Vejvodová

Vrcholem večera byla sopranistka Pavla Vykopalová. Její projev je decentní, intonačně bezchybný ve všech polohách. Její hlas se sálem krásně nesl. Známe ji jako výbornou operní pěvkyni, ale zde svoji hudební inteligenci posunula ještě na vyšší úroveň. Ne nadarmo se říká, že kvalitní zpěvák-zpěvačka se nejlépe pozná při interpretaci písní. Pavla Vykopalová je toho důkazem – organizátoři věděli, koho mají oslovit.

Více na https://operaplus.cz/antonin-dvorak-bezel-v-ostrave-maraton

Pavla Vykopalová: Z Rusalky jsem v šesti letech utekla

24. 03. 2014 | Boris Klepal

Se sopranistkou Pavlou Vykopalovou jsme se sešli deset dní před premiérou operety Polská krev v Janáčkově divadle. Mluvili jsme nejen o ní, ale o operetě vůbec. A samozřejmě také o opeře, oblíbené hudbě a dětství stráveném v Hudebním divadle v Karlíně.

Více na http://www.mestohudby.cz/publicistika/rozhovory/pavla-vykopalova-z-rusalky-jsem-v-sesti-letech-utekla

Jak pejsek s kočičkou vařili Rusalku

28. 05. 2012 | Ondřej Šupka

Největším zážitkem večera byl nicméně vynikající pěvecký i herecký výkon Pavly Vykopalové v titulní roli. Jedná se jednoznačně o současnou nejlepší představitelku této postavy na českých jevištích. Její hlas je dokonale znělý ve všech polohách, dokáže být lyricky zasněný i velmi dramatický, jako například ve velké, pěvecky náročné scéně ve druhém dějství („Ó marno to je“), čímž se Vykopalová ve svém pojetí blíží legendární interpretaci Milady Šubrtové. Je zřejmé, že part Rusalky má nastudovaný velmi pečlivě, suverénně pracuje s jednotlivými detaily, ale zároveň dokáže mít na zřeteli i celek, což se projevilo zejména v dokonale vystavěných frázích i působivě vyklenutých melodických obloucích. Interpretka má kromě toho přímo vzorově propracovanou výslovnost, takže výsledná srozumitelnost zpívaného textu je prakticky dokonalá.

Více na https://operaplus.cz/jak-pejsek-s-kocickou-varili-rusalku

Rusalka v Brně Vladimíra Morávka

01. 04. 2012 | Karla Hofmannová

Hvězdou večera byla Pavla Vykopalová v roli Rusalky. Hlas jímavý a kulatý, znělý i v pianech, pevný ve výškách, s niterným výrazem. Navíc má subtilní a okouzlující zjev.

Více na http://hudebnirozhledy.scena.cz/www/index.php?page=clanek&cislo_id=128&id_clanku=1949

Rusalka – poezie hudby a jeviště

27. 02. 2012 | Boris Klepal

Pavla Vykopalová byla lyrická, křehká, dojemná a nesentimentální Rusalka, její výkon byl fantastický od začátku až do konce. Myslete si o něm libovolný superlativ a pravděpodobně se nespletete. Bylo jí také i v těch nejvypjatějších pasážích dokonale rozumět stejně jako Jiřímu Sulženkovi.

Více na http://zapisnikzmizeleho.cz/rusalka-poezie-hudby-a-jeviste

Pavla Vykopalová: Kalhotkové role mně začaly vadit

22. 02. 2010 | Redakce OperaPlus.cz

Jedna z našich v současné době nejobsazovanějších sopranistek, a to jak v pražském Národním divadle, tak v opeře brněnské. Smetanova Mařenka, Dvořákova Rusalka, Mozartova Fiordiligi, Donna Elvira, Hraběnka, Pamina či Vitellia, Rossiniho Rosina, Leoncavallova Nedda, Pucciniho Mimi a Lauretta, Martinů Julietta a Sestra Paskalina, Rosalinda ze Straussova Netopýra. Pavla Vykopalová jde prostě z role do role a kritiky zpravidla nešetří chválou. Úspěchy má i při svých četných koncertních vystoupeních, velmi dobré ohlasy měla i její dosavadní zahraniční vystoupení.

Více na https://operaplus.cz/pavla-vykopalova-kalhotkove-role-mne-zacaly-vadit

Předchozí stránka / Další stránka (2/2)
Modul: Články a kritiky